CB-740 “Jaskier”

« Powrót do listy modeli
Ostatnio edytowane: 20.07.2017

Nazwa kodowa: CB-740, występuje też (zamiennie) pod nazwą “Jaskier 74“. W masowej produkcji od 1976 r. do początku lat 80.

CB-740 był dalszym rozwinięciem “przejściowego” modelu CB-664. Zasadniczą zmianą były nowe komponenty: płytka drukowana, nieco mniejszy transformator audio, odchudzony dzwonek na plastikowej (a nie żeliwnej) podstawie, mniejsze “zielone” kondensatory Miflex typu MKSE, a przede wszystkim nowa licencyjna tarcza TN-74. Elementy te w niemal niezmienionej postaci montowane były aż do końca produkcji późniejszych Tulipanów, zatem przez prawie 20 kolejnych lat.

CB-740 wyróżniał się też ciekawszą gamą kolorów oraz nieco kanciastym kształtem słuchawki, znanym z aparatów Aster i podobnych (chociaż początkowo miał słuchawkę “okrągłą” – jak w CB-664 – i takie były w produkcji jeszcze do 1980 r). Innym zewnętrznym szczegółem jest wspomniana wcześniej tarcza TN-74, działająca wyraźnie ciszej od “terkoczącej” poprzedniczki TN-63.

Krótki czas produkowana wersja na Kanadę/USA to T-100 – różniła się tylko tarczą z literami, więcej informacji na stronie Aster.

Na zdjęciu wcześniejszy egzemplarz CB-740 (“okrągła” słuchawka jak w CB-664) i wersja ostateczna.

Kolory:

rz) – rzadki kolor
najpopularniejsze: żółty, czerwony, kość słoniowa, szary, czarny. Rzadziej: pomarańczowy, błękitny, oliwkowo-zielony, seledynowo-zielony.

Niektóre wcześniejsze wersje posiadały kable w kolorze obudowy, w większości jednak były czarne. Występowały też wersje z kablem słuchawkowym prostym.

Znane są również wykonania z neonową kontrolką dzwonienia (sufiks modelu -n), bez tarczy numerowej (z zaślepką), a nawet z induktorem (“korbką”) do przywołania telefonistki na centrali ręcznej, jak w początkach telefonii (model MB-73 produkowany jeszcze do 1990 roku!).

Pliki:
Schemat aparatu CB-740
Folder reklamowy modelu CB-740 – Elektrim RWT – 1976 (Podziękowania dla Muzeum Telefonów – Łódź)