Śladami Tulipana

Data publikacji: 21.06.2017, aktualizacja: 21.01.2021

W opisie telefonu RWT Tulipan informujemy, że jego produkcja zakończyła się w 1995 r. Abonenci wybierali już wtedy telefony nowocześniejsze, a nawet RWT od kilku lat produkował nowsze modele, jak choćby “Lotos”.

Tymczasem znaleźliśmy Tulipana z roku 2011 a więc wyprodukowanego 16 lat później! Jest wiele wątpliwości ale na początek trzeba wspomnieć, że jest to ślad rosyjski, więc próżno szukać go w “polskim internecie”. Jest też ślad ukraińskich służb specjalnych. Co ciekawe, prawdopodobnie aparaty produkowane są nadal.

Zacznijmy jednak od Tulipana rosyjskiego, którego – jak się okazało (01.2021) produkowały aż dwie firmy:

ТЮЛЬПАН 01 (Tulipan 01)

Do złudzenia przypomina naszego “Tulipana” z końca produkcji (dół obudowy w kolorze czarnym z podobnymi wytłoczeniami). Wersja bez tarczy (-ЦБ) identyczna, jak nasz model z lat 90. (Tulipan 319-0) – nie posiada bowiem stosowanej wcześniej zaślepki, góra obudowy stanowi jedną całość. Nie ma natomiast okienka na numer telefonu i neonówkę. Aparaty posiadają logo firmy ЗАО “ТЕЛЕКС” (“TeLeks”) z Moskwy, a etykieta mówi “Sdiełano w Rossii” i – jak się okazuje – Tulipan był rzeczywiście produkowany w Rosji. Wg informacji uzyskanych od tamtejszego kolekcjonera, formy do tłoczenia plastiku zostały prawdopodobnie skopiowane na podstawie oryginalnej obudowy, wskutek czego są pewne niedoskonałości. Tarcza numerowa stosowana w niektórych egzemplarzach to ewidentnie nasza TN-74, w innych rosyjska VEF (nietypowa, wzorowana na TA-68 i TA-72 z lat 90).  Wewnątrz jedynie dzwonek wygląda identycznie, trudno jednak stwierdzić czy jest oryginalny – nie ma żadnych napisów na cewkach i brzmi inaczej, więc możliwe że również został skopiowany. Pozostałe części zostały zupełnie zmienione – m.in. zastosowano mikrofon elektretowy jak w tanich, chińskich urządzeniach, inną płytkę z elektroniką, a montaż jest nieco partyzancki.

Aкватель 300 (Akwatel 300)

Inna firma – Akvatel – również z Moskwy, produkowała telefon wyglądający identycznie jak wcześniejsza podróbka – Tulipan 01. Aparat nadal znajduje się w ofercie hurtowej, choć trudno  określić czy nadal się sprzedaje. Ciekawa zbieżność – eksportowy Tulipan w latach 70. nosił nazwę T-300.

ТЮЛЬПАН 02 (Tulipan 02)

To już produkt z rynku ukraińskiego, w trzech wersjach: bez tarczy, z tarczą oraz z klawiaturą numerową (całkiem inną niż w polskich Tulipanach). Wyróżniają się przede wszystkim zastosowaniem militarnym – są zabezpieczone przed podsłuchem (poprzez ekrany elektromagnetyczne). Tego rodzaju zabezpieczenia jak na XXI wiek wydają się całkowicie przestarzałe. Według informacji z rosyjskiego forum są jakoby produkowane nadal (2017), brak jednak informacji o producencie.

Aktualizacja: 25.09.2017: producentem jest prawdopodobnie również rosyjski Teleks. Certyfikat zgodności ze standardami ochrony informacji ważny 2007-2010 znajduje się tutaj [kopia].