Budki telefoniczne PRL

Charakterystyczne zielone budki, jakie niektórzy z nas mają w pamięci, pojawiły się już pod koniec lat 50. W niezmienionej formie przetrwały do początku lat 90., choć już około roku 1988 zaczęły pojawiać się kolorowe półkabiny z tworzywa szkłoepoksydowego. Ale to już nie ten klimat… zielone budki nadawały charakter polskim miastom i w naszym odczuciu miały więcej uroku, niż oklepane czerwone budki angielskie. Szkoda, że nie pozostawiono chociaż kilku, w reprezentacyjnych punktach miast.

Aby przypomnieć sobie charakter i klimat tamtych lat, zebraliśmy tu najciekawsze zdjęcia z otchłani internetu.

Dziś trudno jest zdobyć taką budkę, choć jak widać na zdjęciach – istnieją współcześnie ładnie zachowane lub odnowione egzemplarze. Sami planujemy taką budkę pozyskać i odnowić – prosimy o kontakt jeśli możesz pomóc!

Zapraszamy również do przejrzenia bardziej szczegółowych informacji o żetonach, automatach telefonicznych, a także późniejszych automatach na karty.

Prawa autorskie do fotografii należą do ich właścicieli. Autorstwo i pochodzenie fotografii, o ile możliwe do ustalenia, zostało podane indywidualnie przy każdym zdjęciu.

Linki:
Repozytorium PKP – Kabina telefoniczna – model do złożenia 1:25 – bardzo dokładne odwzorowanie budki telefonicznej z wieloma detalami, m.in. trzy modele automatów do wyboru (pdf do wydruku)
Norma Branżowa – Kabina telefoniczna uliczna (BN-68/9378-43)