Ostatnio edytowane: 31.05.2024
Telefony produkcji RWT rzadko posiadały możliwość wybierania tonowego. Nie było to niczym zaskakującym – do końca PRL, czy nawet połowy lat 90., większość central albo nie wspierała tego udogodnienia (centrale biegowe systemu Strowgera, krzyżowe K66 itd.), albo miały taką możliwość, ale domyślnie nieaktywną (E-10A), więc nie było takiej potrzeby. Wyjątkami były jedynie krótkie serie Chabra (lata 1973-1979) r. oraz Tulipany w wersjach 02/MF i 07/MF, również małoseryjne, z lat 1984-86. Późniejszy Bratek miał jakoby mieć wersję 312A z wybieraniem tonowym, jednak nigdy jej nie znaleźliśmy mimo usilnych poszukiwań – prawdopodobnie w ogóle nie była w produkcji, podobnie jak Tulipan 306, który znaleźliśmy na schemacie ale nigdy w rzeczywistości. Schemat tegoż Tulipana wspomina jednak klawiaturę KWF-305.
Z niemałym zdziwieniem przyjęliśmy informację o klawiaturze wybierczej z firmy ELNET. Nie udało nam się znaleźć informacji o tym przedsiębiorstwie, a sama klawiaturka jest niezwykle rzadkim artefaktem. Pasuje zarówno do Tulipana jak i Bratka. Trudno stwierdzić czy to dzieło przemysłu państwowego, czy inicjatywa prywatna, a może kooperacja jednego z drugim. Projektant dopasował się do konwencji nazewniczej RWT, językowo nieco pomieszanej (KWI/KWF – Klawiatura Wybiercza, dalej I=Impulsowa, F=Frequency – częstotliwościowa), numer jednak nie mówi nam nic (lub nie potrafimy się domyślić).
Zastosowano klawiaturę membranową jak w modelu 03/A (Tulipany i Bratki), natomiast druga płytka jest zaprojektowana od nowa na bazie układu scalonego PSB8591 – produkcja z lutego 1989 r. Nie ma więcej dat, dlatego nie da się określić datowania całego urządzenia, ale raczej na pewno są to już lata 90. – kondensator jak i dioda Zenera nie są produktem polskiego przemysłu. Do końca lat 80. z pewnością widzielibyśmy niebieski lub zielony kondensator z Elwy.
Główny układ scalony jest już w zasadzie niedostępny, ale udało nam się zdobyć kilka sztuk i w planach jest wykonanie kopii urządzenia na potrzeby własne i innych kolekcjonerów, pragnących udoskonalić swoje telefony w zgodzie z duchem epoki. Projekt powinien ujrzeć światło dzienne dopiero w 2025 roku. W międzyczasie planujemy również opublikować schemat na podstawie posiadanych zdjęć.