Polscy producenci telefonów:
Na tej stronie chciałbym zawrzeć wszelkie dane na temat polskich zakładów produkujących aparaty telefoniczne, jakie udało mi się uzyskać.
Przedwojenni producenci telefonów:
-PZT:
"Jako już leciwy stary telekomunikacyjny człowiek chce przypomnieć, że PZT - Państwowe Zakłady Tele- i Radjotechniczne mają swą historie która to na przestrzeni lat zmieniała sie wielostopniowo.
PZT z moich i rodzinnych wspomnień to:
Założony zakład „Panstwowa wytwornia aparatow telegraficznych i telefonicznych” (PWATT). W latach przedwojennych podległy w głównej nieoficjalnej wersji przemysłowi zbrojeniowemu (budowa radjostacji wojskowych – telefonii polowej) a przekształcony z postepem czasu w zakład produkcji wojskowo-cywilnej o nazwie PZT.
A jak by nie gdybac to:
PZT w historii powojennej to po prostu ZWUT z którego usunieto naprawy urzadzeń (telefon telegraf i pochodne) których naprawy podjeły sie utworzone przez PPiT zakłady o nazwie Okregowe Warsztaty Poczty i Telekomunikacji (OWPIT) uruchamiane w budynkach dawnych stacji podsłuchu i zagłuszania radiowego. Były to warsztaty remontujace telefony, telegrafy, dalekopisy, stacje wzmacniakowe, zespoły wybierakow i maszynek sygnałowych itp.
W latach wielkiego komunizmu doczepiono do tych zakładow (po likwidacji radiowęzłów i sieci radiowęzłowej) tzw. wydział „Megafonizacja”,czyli nagłasniania - głównie w celach agitacji partyjnej. (Rok w rok niezapomniane pochody 1-majowe startujace po transmisji przemówienia I sekretarza)."
Wspomnienia- Jacek Szuba
-Polska Akcyjna Spółka Elektryczna Ericsson (P.A.S.E. Ericsson) działała w Polsce od 1924r. Było to przedsiębiorstwo o kapitale Szwedzkim. Początkowo firma sprowadzała gotowe telefony ze Szwecji.
Następnie PASE Ericsson połączyła się ze Śląską Fabryką Telefonów tworząc przedsiębiorstwo "Telsyg S.A." znajdujące się w Wełnowcu. W 1936r. firma Ericsson stała sę jedynym właścicielem fabryki.
W kolejnych latach podjęto decyzje o przeniesieniu zakładu. We wrześniu 1937r. wybrano siedzibę przy ul. Kozienickiej(obecnie ul. Struga 60), którą Gmina Miasta Radomia sprzedała 3 marca 1938r. firmie PASE "Ericsson". Jako datę założenia Radomskiej Wytwórni Telefonów przyjmuje się dzień 20 grudnia 1938r. tj. moment uruchomienia produkcji.
Produkcja telefonów w fabryce w Wełnowcu została ostatecznie zlikwidowana z dniem 30 listopada 1938r. i całkowicie przeniesiona do Radomia.
Powojenni producenci telefonów:
-Dnia 16 stycznia 1945r. budynek fabryki został wyzwolony spod okupacji. W dniu 22 października 1945 fabryka została przejęta pod tymczasowy Zarząd Państwowy z niezmienioną nazwą: Polska Akcyjna Spółka Elektryczna Ericsson. Zakład korzystając z licencji produkował aparaty telefoniczne typu DC1PL1.
Dnia 11 lutego 1948r. zakład został upaństwowiony i został podporządkowany Zjednoczeniu Przemysłu Teletechnicznego(CZPT) jak Fabryka telefonów T-9 w Radomiu.
W 1953r. Zakład, utrzymując swą dotychczasową nazwę- Zakłady Wytwórcze Aparatury Teletechnicznej T-9(ZWAT) - staje się wyodrębnionym przedsiębiorstwem Państwowym na własnym rozrachunku gospodarczym.
W dalszych latach(prawdopodobnie od 1961r.) Radomska Wytwórnia Telefonów zaczęła sygnować telefony znakiem RWT
T-4 - Zakłady Wytwórcze Aparatów Telefonicznych ZWAT
T-11 - Krakowskie Zakłady Teletechniczne(TELOS)- Kraków ul. Kazimierza Wielkiego 86
Na podstawie: "Wydawnictwo z okazji XXX-lecia Radomskiej Wytwórni Telefonów"
|